Velkommen til Matematikcenter online forum
Opret dig som bruger og få gratis adgang til Danmarks eneste gratis matematikhjælp for alle.
Har du allerede en bruger? Log ind her.

Tal og algebra

ingerlise
Indlæg: 25
Tilmeldt: 16 aug 2017, 19:46

Tal og algebra

Indlægaf ingerlise » 24 apr 2020, 11:34

Hej kan nogen hjælpe mig? John skal så en græsplæne på 9000 m2 , bruges 2 kg frø PR 100m2 hvordan lægger jeg et budget her? Han bruger 9 kg sække for 395 kr
JensSkakN
Indlæg: 845
Tilmeldt: 17 mar 2020, 12:33

Re: Tal og algebra

Indlægaf JensSkakN » 24 apr 2020, 13:22

Jeg forstår det sådan, at han køber frø i sække, der indeholder 9 kg frø og koster 395 kr.
Han skal bruge \({\frac{9000}{100}}\cdot{2}=180\) kg frø
Nu skulle I kunne regne ud, hvor mange sække, han skal købe og hvad de koster.

Tilbage til "Matematikhjælp til forældre"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst