Velkommen til Matematikcenter online forum
Opret dig som bruger og få gratis adgang til Danmarks eneste gratis matematikhjælp for alle.
Har du allerede en bruger? Log ind her.

Hvad er billigst?

sami
Indlæg: 2
Tilmeldt: 10 feb 2018, 14:25

Hvad er billigst?

Indlægaf sami » 10 feb 2018, 14:29

Ved indkøb skal person Z købe jordnødder i supermarkedet.

Person Z har to valgmuligheder:

Købe 230g jordnødder til 19,00 kr

Eller...

Købe 200g jordnødder til 18,79 kr

I det ene eksempel får man 30g ekstra jordnødder, men i det sidste eksempel sparer man. 21 øre.

Hvilken valgmulighed er den billigste i forhold til prisen pr kg?
ringstedLC
Indlæg: 246
Tilmeldt: 22 okt 2017, 18:05

Re: Hvad er billigst?

Indlægaf ringstedLC » 10 feb 2018, 14:37

Hej og velkommen på Webmatematik.
Inden du får hjælp, vil vi gerne vide, hvilket niveau du er på.
Næste gang vælger du så den kategori.
sami
Indlæg: 2
Tilmeldt: 10 feb 2018, 14:25

Re: Hvad er billigst?

Indlægaf sami » 10 feb 2018, 15:06

Matematik B-niveau
ringstedLC
Indlæg: 246
Tilmeldt: 22 okt 2017, 18:05

Re: Hvad er billigst?

Indlægaf ringstedLC » 10 feb 2018, 15:26

FInd prisen pr. kg for hver slags (1kg = 1000g)

\(Pris_{1}=\;?\\
Pris_{2}=\;?\)
daagency
Indlæg: 1
Tilmeldt: 04 feb 2019, 14:25
Kontakt:

Re: Hvad er billigst?

Indlægaf daagency » 04 feb 2019, 16:16

Købe 200g jordnødder til 18,79 kr
number42
Indlæg: 1058
Tilmeldt: 10 mar 2017, 12:11

Re: Hvad er billigst?

Indlægaf number42 » 04 feb 2019, 17:09

Du skal dividere prisen med vægten i kg for at få prisen per kg

Pris1 = 19,00/0,230 =??? Kr/kg

Pris2 = 18,79/0,200 =??? Kr,/kg

Og du skal vælge den mindste pris per kg

Tilbage til "Hjernevridere"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst